HLEDÁME DOMOV inzerce psů a kočekÚvod » PES » Antiparazitika a odpuzovače » Odčervení - pamlsky

PES / Odčervení - pamlsky

ODČERVENÍ PSŮ A KOČEK

POZOR, ODČERVENÍ NENÍ OČKOVÁNÍ !!!

Doporučujeme v období mezi podáváním odčervovacích léků podávat česnekové tablety nebo bylinné bonbony, vše si můžete koupit zde v této rubrice.

Většina lidí si myslí, že odčervení chrání zvíře proti vnitřním parazitům po dobu několika týdnů nebo měsíců, což není pravda. Odčervení je pouze jednorázový úkon. Lék působí pouze na dospělého parazita a to jen 24 hodin. Vajíčka parazitů ve zvířeti zůstávají a cyklus vývoje se opakuje.

Léky na odčervení, odborně nazývané antihelmintika, se vyrábí ve více formách: tablety, pasty a nově kapky na kůži= spot on. Je nutné dodržet dávkování dle váhy zvířete. Různé preparáty mají různé spektrum účinnosti, proto doporučujeme poradit se s veterinářem, který přípravek je nejvhodnější.

Pasta - je vhodná pro štěňata a koťata, většina z nich působí pouze na škrkavky, což by mělo být dostačující u mláďat, nikoliv u dospělců

Tablety - je mnoho výrobců odčervovacích tablet, je dobré čas od času změnit značku, aby se předešlo rezistenci parazitů na přípravek, některé jsou určené pouze pro psy, některé po úpravě dávkování pro psy i kočky

Spot on - je vyvinut přípravek ve formě kapky za krk, který působí na všechny vnitřní parazity, včetně srdečních červů a zákožky svrabové (způsobuje ušní svrab, kterým trpí především venkovní kočičky). U tohoto přípravku konzultujte s lékařem aplikaci u malých koťat. Při usmrcení parazitů dochází k vylučování toxických látek, které mohou poškodit zdraví zvířete a přivodit i smrt.
Proti jakým parazitům odčervujeme:
Odčervujeme proti dvěma skupinám červů - plochým a oblým. Nejčastějším a nejnebezpečnějším oblým červem je škrkavka, nejčastějším plochým červem je tasemnice psí.

Parazité v těle hostitele škodí svou přítomností a pohybem, odnímají živiny, způsobují mikrotrauma, vylučují toxiny a snižují obranyschopnost. Podle lokalizace působí poruchu funkce postižených orgánů. Obecnou strategií parazitů je nepoškodit svého hostitele tak, aby uhynul. Proto u dospělého zdravého jedince může parazitární infekce probíhat bez výrazných příznaků.


Schéma odčervení štěňat:
odčervujeme celé vrhy včetně matky, neboť vajíčka škrkavek se vylučují do mateřského mléka a tudy do organizmu štěněte
1. odčervení - 14 dnů po porodu
2. odčervení -  4 týdny po porodu
3. odčervení -  6 týdnů po porodu
4. odčervení -  3 měsíce po porodu
a dále každé 3 měsíce až do 1 roku věku štěněte

Odčervení dospělých psů každých 3 - 6 měsíců.

Antihelmintika je vhodné podávat minimálně 7- 14 dní před vakcinací.